Yamaç Paraşütü Tehlikeli Midir?

9 Temmuz 2021

Yamaç Paraşütü tehlikeli midir?

Hava sporları düşünüldüğünde en gözde olanlardan biri kuşkusuz yamaç paraşütüdür. Bunun en büyük sebebi çok uzun bir eğitim sürecinin olmaması ve de her yaştan adrenalin severin deneyimleyebilmesi yönünden oldukça uygun olan bir spordur yamaç paraşütü. Bu spor ilk defa bir grup pilot tarafından serbest paraşütle yamaçlardan koşarak yapılmış olup yaşantımıza yer edindirilmiştir. Bu yazımızda sizlerle beraber yamaç paraşütü tehlikeli mi sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Gelin hemen konumuza küçük bir mercek tutalım.

Kısaca bu spordan bahsedecek olursak yamaç paraşütü, teknik olarak serbest paraşütten çok da ayrı düşünülmemesi ile beraber farklı yapıda bir paraşüt kullanılarak yapılan, yüksek yerlerden atlamak ziyade dağlardan, yamaçlardan atlamayı gerektiren bir hava sporudur.

Yamaç paraşütü kazaları çoğunlukla pilotaj hatasından kaynaklanmaktadır. Yamaç paraşütü eğitimlerinde pilota havada olası yaşayabileceği acil durumlar eğitimi hem teorik hem de pratik olarak verilmektedir. Bu eğitim gözetmen ile birlikte verilir. Yamaç paraşütü pilotu bu acil durumlar eğitimini almamışsa yada bu acil durumlar eğitiminde gereken başarıyı gösterememişse uçuşa çıkmamalıdır. Çünkü yamaç paraşütü türbülans sebebiyle havada kapanma gibi bir durumu vardır. Bu kapanmalar eğitim alan pilotlar için çok normal bir hal alırken diğerleri için risk oluşturabilir. Kazaların bir kısmı yanlış malzeme seçimi veyahut eskimiş, çok kullanılmış malzemeyle uçulması sonucu oluşmaktadır. Malzeme seçimini neden önemli çünkü; örneğin yeni başlayan bir pilotun yavaş ve güvenli bir paraşütle uçması gereklidir, hızlı ve güvenlik seviyesi daha düşük bir paraşütü seçmesi sonucu olabilecek kapanmalarda daha hızlı tepkime alması, kanat kontrolünü yitirmesine sebep olur bundan dolayı malzeme seçimi önem arz etmektedir.

Yamaç paraşütü basit bir hava aracıdır. Hatta tehlikeli sporlar arasında 23’üncü sıradadır. Bu bakımdan düşünüldüğünde futboldan daha az risk oluşturduğu da söylenebilir. Yamaç paraşütünün basit bir hava aracı olduğunun yanı sıra uçarken belirli kurallara ve doğaya saygı duyulması gereklidir. 20 knot rüzgarın üzerinde kesinlikle yapılmaması, doğru rüzgar beklenilmesi, ekipmanların tamamen güvenli olması gerekmektedir. Yamaç paraşütü yapmak isteyen ve bu sporu yapacak olan kişiler veya yolcu olarak katılmak isteyenler öncelikle hangi şirketle ve pilotla uçacaklarını, ve de bunların tecrübelerini araştırmaları gereklidir , daha sonra uçuşlarını gerçekleştirmelidirler.

Uçmak her zaman insan doğası gereği tersmiş gibi göründüğü için hava sporlarından biraz korkuyor olmamız çok normal bir durumdur. Fakat her sporda olduğu gibi, yamaç paraşütü de kurallarına uygun bir şekilde yapıldığında sanıldığı kadar bir tehlikeli içermez. En önemli olan uçuş için gerekli olan doğru hava koşullarını önceden tespit etmektir. Çünkü kazaların birçoğu olumsuz hava şartları sebebiyle veyahut akrobasi gösterileri esnasında meydana gelmektedir.

Kısaca şunu diyebiliriz ki uçuş eğitimlerinizi tamamlayıp pilotunuzun uyarılarına dikkatli bir şekilde uyarsanız keyifli ve güvenli bir uçuş gerçekleştireceğinizden emin olabilirsiniz.